Го сакам син ми, и затоа му ѕвонам по 500 пати на ден

Архимандрит Андреј Конанос   Еднаш прашав едно момче: – Кога грешиш, што мислиш, како на тебе гледа Бог? И детето ми одговори: – Он е вчудовиден, огорчен и лут. А едно друго дете на кое му го поставив истото прашање ми одговори: – Он сака мене да ме казни. Светите отци говорат дека кога грешиме,…

Нарушување на светоста на празникот

Секоја недела е празник, мало воскресение, ден Господов, а Бог ни дал во Црквата и многу други празници. Овие денови се за да одмориме од сите работи и тој ден да Му го посветиме на Бога, во тој ден да Го прославуваме Бога и неговите светители. Најзначајно во секој празник е нашето присуство и учество…

Света великомаченичка Марина

Рoдум e oд Антиoхија Писидиска oд нeзнабoжeчки рoдитeли. Дури вo свoјата 12 гoдина Марина слушнала за Гoспoда Исуса Христа какo сe oвoплoтил oд Прeчистата Дeва, какo направил мнoгу чуда, примил крстна смрт и славнo вoскрeснал. Нeјзинoтo младo срцe сe разгoрeлo сo љубoв кoн Гoспoда и сe завeтила дeка никoгаш нeма сe oмажи, и уштe сакала…

Божествена Литургија со старец Порфириј

Се најдов конечно во една централна црква во Атина и доживеав длабока болка. Во моментот додека се причестуваа архиереите и свештениците, околу мене се исправија реки од народ – не само од луѓе без образование… десет чекори од „светиот путир“, а разговорите за „лудите крави“ за „небото над Балканот“ го прикрија присуството на Господ. Оваа…

Патував во Ерусалим и таму сретнав старец

Архимандрит Андреј Конанос   Еден од показателите за духовен развој е откажувањето од потрагата по духовни натприродни доживувања. „Леле, отец, онаа икона се помести! А оваа почна да мироточи!“ Ги прашувам: „Добро и што со тоа? Што се случи со тебе потоа? Или сето се сведе на твоето „ах“ и „леле“?“ „Отец, ќе Ви раскажам…

Поклоничко патување во православна Грција

Поклоничките патувања не се некоја новост во православниот свет, со векови претходно и во потешки услови, се организирале и на големи растојанија. Но, тие се само дел, или додаток во духовниот живот, а не негова замена. Еден вид на силни лекови, или витаминска доза за нас, кога сме ослабени, со опаднат духовен имунитет, кога сме…

Поуки од старец Арсениј Папачок

Блаженоупокоениот романски старец Арсениј Папачок бил дел од големата генерација на Христовите исповедници, кој многу претрпел поради верата во времето на безбожните власти (комунистите). Неговите едноставни поуки имале голем авторитет, бидејќи се изречени од искуството и страдањата, со голема љубов кон секого.   II – дел   За љубовта   Ние мораме многу да сакаме!…

За старец Емилијан Симонопетрит

Игумен Симонопетритски Јелисеј Старец Јелисеј… Многу е важно сѐ да почнува едноставно, без гужва, без врева, без пофалби на сопствените дела. Ние монасите не треба да се пропагираме самите себе. Бог е Oној Kој низ самите наши молитви ни дава сѐ што ни е потребно. Важно е секој од нас, кој има некоја служба во…

Преп. Петар Атонски и преп. Онуфриј Велики

Родум Грк, а по занимање војник. Војувајќи еднаш против Арапите беше заробен, окован во пранги и фрлен во затвор. Така остана долго во затворот на градот Самара на реката Еуфрат, а постојано Го молеше Бога да го ослободи од затворот за да може сиот да се посвети на молитвен подвиг. Во затворот му се јави…

Кај вас не слегува Светиот Дух

(Од житието на старец Клеопа) Кога послушникот Константин, подоцна отец Клеопа, служеше како втор прислужник во манастирската црква, беше сведок-очевидец на некои чуда кои се случија за време на Божествената Литургија, во црквата на скитот Сихастрија. „Да видите што претрпев со еден добродетелен свештеник, отецот Калистрат Бобу. Како духовник помина еднаш кај една монахиња, подвижничка…