Category: Житија

Светата Филотеја, дете-маченик од Романија

Светата Маченичка Филотеја потекнува од Бугарија. Родена е во Трново од прости и неписмени родители. Уште во раното детство остана без својата благочестива мајка, којашто ја имаше научено на љубов кон Бога и кон...

Свети Амвросиј, епископ Медиолански (Милански)

Овој голем Свет отец на православната Црква од Запад беше од прочуен род; татко му беше царски намесник на Галија и Шпанија, но по вера незнабожец, а мајка му христијанка. Додека беше уште во...

Свети Николај Мирликијски Чудотворец

Светителот Христов Николај, големиот Чудотворец, го одгледа земјата Ликиска. Роден е во градот Патара. Неговите родители, Теофан и Нона, беа луѓе познати, од висок род, православни и богати. Кога се роди ова благословено дете,...

Свети Јован Дамаскин

За животот на св. Јован Дамаскин се знае многу малку. Житијата кои што ни се познати нам се составени подоцна (кон крајот на XI век), и според нив е тешко да се направи разлика...

Света маченичка Варвара

Таткoтo на oваа славна Христoва пoслeдoватeлка кoја oд ранитe гoдини станала нeвeста Христoва, пo имe Диoскoр, бил пoзнат пo пoлoжбата и бoгатствoтo вo градoт Илиoпoл Eгипeтски, а вo вeрата бил нeзнабoжeц. Свoјата ќeрка eдиница,...

Свети великомаченик Георгиј Победоносец

Свети Георгиј Победоносец живеел и пострадал за време на безбожниот римски цар и идолопоклоник Диоклецијан (284-305 година). Неговите родители биле богати, доброчесни и побожни. Неговиот татко маченички пострадал за верата што и придонело малиот...