Света Теодора од Сихла

Света Теодора е родена во средината на XVII век во селото Винатор, областа Њамц во Молдавија. Се омажила, но бидејќи со мажот ѝ немале деца, обајцата заминале во манастир. Теодора била замонашена во Варзаретскиот скит, во областа Бузау, но набрзо Турците го зазеле овој крај и го разрушиле манастирот. Тогаш Теодора заедно со духовната мајка…

Света Маркела Хиоска

Среде многубројните светители кои го красат локалниот светителски диптих и долгогодишната црковна историја на благоуханиот Хиос е светата девственомаченичка Маркела, која е побожна пофалба од сите краишта на земјата Хиоска и скапоцено духовно богатство за илјадници поклоници кои доаѓаат на местото од нејзиното мачеништво, за да оддадат почит кон величието и нејзиното херојство, но и…

Света великомаченичка Марина

Рoдум e oд Антиoхија Писидиска oд нeзнабoжeчки рoдитeли. Дури вo свoјата 12 гoдина Марина слушнала за Гoспoда Исуса Христа какo сe oвoплoтил oд Прeчистата Дeва, какo направил мнoгу чуда, примил крстна смрт и славнo вoскрeснал. Нeјзинoтo младo срцe сe разгoрeлo сo љубoв кoн Гoспoда и сe завeтила дeка никoгаш нeма сe oмажи, и уштe сакала…

Преп. Петар Атонски и преп. Онуфриј Велики

Родум Грк, а по занимање војник. Војувајќи еднаш против Арапите беше заробен, окован во пранги и фрлен во затвор. Така остана долго во затворот на градот Самара на реката Еуфрат, а постојано Го молеше Бога да го ослободи од затворот за да може сиот да се посвети на молитвен подвиг. Во затворот му се јави…

Свети Лука Кримски

Светиот угодник Божји Лука, кој заблеска во хоровите на светителите на Црквата Христова како исповедник, покажа во своето лице пример за добар пастир, кој исцелува болести, како духовни, така и телесни, покажа пример за соединување на служењето како архипастир и лекар. Неговите богословски трактати ја поттикнуваат верата и ги убедуваат оние сомничавите во вистинитоста на…

Старец Георги Лазар

(1846-1916) Игумен Јоаникиј Морој А) Неговиот живот Како верник, лаик, христијанин Георги Лазар е прототип на вистинскиот романски поклоник. Неговиот добродетелен живот главно го покажува како еден уникатен феномен во духовниот живот на нашата (Романската) црква во текот на последното столетие. Старецот Лазар, како што се нарекува досега, се роди во општината Сугаг во областа…

Исцеление од гнев

Свети Тихон Задонски имал гневлива природа. Често се гневел на луѓето, и се каел, па пак се гневел. Таа своја слабост ја чувствувал посилно отколку било кој друг. Многу се молел на Бога, за Бог да го поправи и спаси од тој гневлив карактер. И навистина по Божја промисла му се случило нешто што засекогаш…

Свети Максим Капсокаливит

Свети Максим е роден во Лампсака, од побожни родители во 1280 година. Неговите родители го пораснаа со побожност давајќи му ги сите духовни оружја кои му се потребни на еден добродетелен христијанин. На 15-годишна возраст стана монах и се потчини на некој почитуван старец на планината Ган во Тракија. Таму со раководството на неговиот духовник…

Житие на свети Филарет Милостив

По потекло од сeлoтo Амнија вo Пафлагoнија. На пoчeтoкoт Филарeт бил мнoгу имoтeн чoвeк, нo дeлeјќи мнoгу милoстина на сирoмаситe и тoј станал сирoмав. Нo нe сe исплашил oд сирoмаштијата, туку сo надeж вo Бoга, кoј рeкoл: Блажeни сe милoстивитe oти ќe бидат пoмилувани, гo прoдoлжил дeлoтo на милoсрдиe, нe oбрнувајќи вниманиe на нeгoдувањeтo на…

Житие на светиот и блажен Теофил Киевски, јуродив заради Христа

Роден е во 1788 година, во свештеничко семејство. На крштението го добил името Тома. Кога бил бебе не сакал да прима мајчино млеко, па за да не умре, мајка му му давала каша од репка и морков. Суеверните соседки ја наговарале мајката дека детето не е нормално. Мајката се ожесточила против бебето, и ѝ наредила…